Orta Afrika’da eğitimin durumu iyi değil. Bir zaafı suri halini almıştır. Uzun yıllardır yapılmış olan bu gözleme hiçbir itiraz getirilmemiştir. UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) İstatistik Enstitüsüne göre çocukların yarıdan fazlasının ilköğretimi tamamlamadıkları 19 Afrika ülkesinden ve 44 Sahra Altı Afrika ülkesinden en az 6 tanesi Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’na (CEEAC)  (1) üyedir. Bunlar Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Ekvator Gine, Sao Tome ve Principe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Burundi’dir. Bu son on beş yıl içinde ilköğretim ve ortaöğretim alanlarında çok önemli bir gelişme kaydedilmiştir, öyle ki öğrenci sayısı iki katına çıkmıştır.

Lisans ve lisansüstü eğitimi de önemli bir gelişme sergilemiştir. Orta Afrika’da yirmi yıl önce on beş üniversite bulunurken günümüzde yaklaşık atmış kadar üniversite mevcuttur. Fakat bu çabalara rağmen bütün alanlarda üniversiteler toplumun ihtiyaçlarına cevap veremediği gibi nicelik ve nitelik bakımından da yetersiz kalmaktadır.

Bununla beraber maalesef genel olarak Orta Afrika ülkeleri, eğitim ve öğretim sistemlerinin yıkılışına tanık olmaktalar; oysa halkların büyüklüğünü ve mutluluğunu sağlayan eğitim ve öğretimin gelişmesidir.

TASAM Afrika Enstitüsü, alanında önemli bir boşluğu dolduracak, yapmakta olduğu sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel çalışmalarla, Afrika'nın geleceğine projektör tutacaktır. (TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY)