1- Temel Bilgiler:

Konum:
Afrika bölgesinin kuzeydoğusunda yer alan Sudan’ın dokuz ülkeyle sınırı bulunmaktadır. Bu ülkelerden Mısır kuzeyde, Libya kuzeybatıda, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti batıda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti güneybatıda, Uganda ve Kenya güneyde, Etiyopya ve Eritre ise doğuda yer almaktadırlar. Ayrıca Sudan’ın Kızıldeniz bağlantısından Suudi Arabistan Krallığı ile de sınırı bulunmaktadır.

Yüzölçümü:
Sudan sahip olduğu 2,5 milyon km2 yüzölçümü ile bu bakımdan Afrika’nın en büyük ülkesidir. Türkiye’nin de yaklaşık üç katı büyüklüğünde yüzölçümü bulunan Sudan, dünya sıralamasında ise bu kategoride onuncu sırada yer almaktadır.

İklimsel Özellikler:
Sudan’ın iklimsel özelliklerine bakıldığında, ülkenin kuzeyinde kurak bir iklim görülmektedir. Düz alanların bulunduğu merkezde görülen yağışlar iklimi yumuşatmakta, güneyde ise yağışların bol ve düzenli olarak görüldüğü ekvatoral bir iklime rastlanmaktadır. Sıcaklık dağılımına bakıldığında ise yaz aylarının en sıcak günlerinde sıcaklık 45 dereceye kadar çıkarken, kışları ise en düşük sıcaklık 6 derece olmaktadır.

TASAM Afrika Enstitüsü, alanında önemli bir boşluğu dolduracak, yapmakta olduğu sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel çalışmalarla, Afrika'nın geleceğine projektör tutacaktır. (TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY)