Afrika kıtasının tahıl sektörü sanayisini geliştirmek için Afrika Hükümetleri ve şirketleriyle işbirliği içinde çalışan çokuluslu Türk şirketinde dış ticaret bölümünde Afrika sorumlusu olarak, artık Türkiye ile Afrika arasında çift yönlü yeni bir işbirliği hattının oluşturulmuş olduğunu sevinçle görmekteyim.

Bununla beraber bugün bizi burada bir araya getiren bu konferansı fırsat bilerek buradaki Afrikalı meslektaşlarıma Türkiye’nin bütün düzlemlerinde –diplomatik, ticari, karşılıklı işbirliği, teknolojik, bilimsel, sosyolojik, kültürel ve ekonomik- Afrika’ya daha çok açılma konusunda ne kadar kararlı olduğunu bildirmek istiyorum.

Afrika-Türkiye yakınlaşmasının gerçekleşmesi için Türk Hükümetinin sergilediği çabalar sayesinde günümüzde binlerce Türk şirketi Afrika’yla çalışmaya gayret etmektedir.

Sayın Baylar ve Bayanlar;

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Tasam Genel Müdürü Sayın Atilla SANDIKLI, bu konferansa katılamayan Molino Şirketinin Genel Müdür ve Başkanı Sayın Ömer Lütfi ALAYBEYİ ve aynı şirketin yardımcı başkanı Salim ALAYBEYİ adına Afrikalı babalarıma, kız ve erkek kardeşlerime ve Afrika-Türkiye karşılaşmasının iyi geçmesi için bu misafirperver topraklara gelen herkese bir kez daha hoş geldiniz diyorum.

TASAM Afrika Enstitüsü, alanında önemli bir boşluğu dolduracak, yapmakta olduğu sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel çalışmalarla, Afrika'nın geleceğine projektör tutacaktır. (TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY)