Bayanlar, Baylar, değerli misafirler;

Sizlere kısaca kendimi tanıtacak olursam adım Ida Njai ve Makasutu Kültür Ormanı’nda bulunan Mandina River Tatil Evleri’nin genel müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. Yirmi yıldan daha uzun bir süredir Gambiya’daki turizm endüstrisinin içinde bulunuyorum ve bu süre zarfında ülkenin birçok değişiklikten geçtiğini gözlemledim.

Genel olarak burada Gambiya’yı temsil etmek üzere bulunuyorum; ancak, özellikle eko-turizm projesine değinmek istiyorum.

Başkan Dr. Alhagie AJJ Jammeh, Turizm ve Kültür Bakanı, Gambiya Turizm Otoritesi ve Makasutu’nun yöneticileri adına sizlere Makasutu dünyasına hoş geldiniz demek istiyorum.

GAMBİYA’DAKİ TURİZM SEKTÖRÜNÜN KISA PROFİLİ

Afrika kıtasının en küçük ülkelerinden biri olan Gambiya’nın nüfusu yaklaşık olarak 1,5 milyon civarındadır. Britanya’nın eski bir kolonisi olduğundan dolayı resmi dili İngilizcedir. Bunun yanı sıra ülkede Mandinka, Wolof, Fula ve Jola gibi yerel diller de konuşulmaktadır.

Ülkede yaklaşık olarak 300 km uzunluğunda ve 35 km genişliğinde olan Gambiya nehri çok önemli bir yer tutmaktadır. Gambiya, üç taraftan Senegal’le komşu olmakla birlikte Atlantik okyanusuna 80 km’lik kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin yüzölçümü 11,000 km2 bir alana yayılmıştır ve nüfusun %90’ı Müslüman’dır.

TASAM Afrika Enstitüsü, alanında önemli bir boşluğu dolduracak, yapmakta olduğu sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel çalışmalarla, Afrika'nın geleceğine projektör tutacaktır. (TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY)